Veterans In Politics International Endorsement 2022
The worse thing you can do is allow the minority to decide for the majority. Educate yourself on the candidates running for office.
VETERANS IN POLITICS INTERNATIONAL, INC.- (WHERE CHANGE HAPPENS)
Federal Seat:
US Senate
Sharelle Mendenhall
 
US Congress District 2
Mark Amodei
US Congress District 3
Noah V. Malgeri
US Congress District 4
Sam Peters
State Seats:

Nevada Governor
Joseph “Joey” Gilbert
Nevada Lieutenant Governor
Stavros Anthony
Nevada Secretary Of State
Richard Scotti
Nevada Attorney General
Sigal Chattah
Nevada State Treasurer
Michele Fiore
State Senate Seats:
Nevada State Senate District 2
David Gomez
 
 
 
Nevada Assembly Seats:
Nevada Assembly District 8
Claudia Maria Kintigh
Nevada Assembly District 9
John Gonzalez
Nevada Assembly District 13
Vem Miller
Nevada Assembly District 16
Benjamin Donlon
 
Nevada Assembly District 23
Dan Lier
Nevada Assembly District 28
Reuben D’Silva
Nevada Assembly District 29
Joe Dalia
Nevada Assembly District 34
Mary Lim
Board of Regent:
Nevada Board of Regents District 8
Aaron Manfredi
Clark County Seats:
Clark County Commissioner District F
Drew Johnson
Clark County Commissioner District G
Billy Mitchell
Clark County District Attorney
Timothy Treffinger
Clark County Assessor
Briana Johnson
Clark County Clerk
Lynn Marie Goya
Clark County Treasurer
Kevin L. Child
Clark County Recorder
Hunter Cain
 
Clark County Public Administrator
Patrick Casale
 
 
 
School Board Seats:
Clark County School Board Trustee District F
Jay “Coach” Calhoun
Clark County School Board Trustee District G
Kenneth “KC” Freels
 
Judicial Seats:

Justice of the Peace Department 7
Amy Wilson
Justice of the Peace Department 9
Danielle “Pieper” Chio
Justice of the Peace Department 13
Suzan Baucum
Justice of the Peace Department 16
Agnes Montebon Botelho
Municipal Seats:
Boulder City Mayor
Kiernan McManus
Boulder City Council
Cokie Booth
Henderson City Council Ward III
Carrie Cox
North Las Vegas Mayor
Nathan Atkins
NLV City Council Ward 1
Isaac E. Barron
NLV City Council Ward 3
Mario Mitchell
 
NLV Municipal Court Department 2
Courtney Ketter
Las Vegas City Councilman Ward 2
Alan Bigelow
 
Las Vegas City Councilman Ward 4
Robert Plummer
Las Vegas City Councilman Ward 6
Ray Spencer
NORTHERN NEVADA:
 
State Senate:
 
Nevada State Senate District 13
Matthew Buehler
 
Nevada State Senate District 16
Lisa Krasner
 
Nevada State Senate District 17
Jim Wheeler
 
Nevada Assembly:
 
Nevada Assembly District 24
Dorzell King
 
Nevada Assembly District 25
Sam Kumar
 
Nevada Assembly District 26
Bret Delaire
 
Nevada Assembly District 27
Carmen Ortiz
 
Nevada Assembly District 30
Ricci Rodriguez Elkins
 
Nevada Assembly District 38
Vida D. Keller
 
Nevada Assembly District 39
Blayne Osborne
 
Nevada Assembly District 40
Shannon McDaniel
 
 
 
Veterans In Politics Endorsement Interviews

 

If there is a NO Endorsement that means either there was no participation, or we couldn’t decide on a candidate to endorse. The candidates are listed by the dates interviews were scheduled.

Videos of each endorsement accompany this communication.

Friday, April 1, 2022

Boulder City Mayor

  1. Joe Hardy
  2. Kiernan McManus (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=oKDDmXxt6ZU

Boulder City Council

  1. Cokie Booth (ENDORSED)
  2. Valerie J. McNay

https://www.youtube.com/watch?v=byuFUakW0TM

Henderson City Mayor

  1. Frank Ficadenti

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=JCxtAaTdhS8&t=1584s

Henderson City Council Ward III

  1. Carrie Cox (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=w_CHrlw8FE0&t=506s

Henderson Municipal Court Dept. 2

(NO ENDORSEMENT)

Saturday, April 2, 2022

US Senate

  1. Corey Reid
  2. Sharelle Mendenhall (ENDORSED)
  3. Scott Neil
  4. Carlo Poliak

https://www.youtube.com/watch?v=AzLEAssd–g

 

Nevada Governor

  1. Barak Zilberberg
  2. Bradley Beck
  3. Dean Heller
  4. Ed Bridges
  5. Eddie Hamilton
  6. Guy Nohra
  7. John Lee
  8. Joseph “Joey” Gilbert (ENDORSED)
  9. Monique Richardson
  10. William “Dock” Walls
  11. Tom Heck

https://www.youtube.com/watch?v=JoYKtJKfr-I&t=4s

 

ANNOUNCING GOVERNOR ENDORSEMENT:

https://rumble.com/v10jjc6-veterans-in-politics-announcements-of-nevada-governor-endorsement.html

 

Nevada Lieutenant Governor

  1. Eva Chase
  2. Peter Pavone
  3. Stavros Anthony (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=njCONgEi0Wg

HIGHLIGHT REEL

https://www.youtube.com/watch?v=81RDhyvCTP0

 

Nevada Secretary Of State

  1. Gerard Ramalho
  2. John Gerhardt
  3. Kristopher Dahir
  4. Richard Scotti (ENDORSED)

https://rumble.com/v131hwl-nevada-secretary-of-state-ramalho-gerhardt-dahir-richard-scotti-endorsed-by.html

 

Nevada Attorney General

  1. Sigal Chattah (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=kqiWOFrMnhQ

 

Sunday, April 3, 2022

 

North Las Vegas Mayor

  1. Jesse Addison III
  2. Nathan Atkins (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=NS7Y0eMkb8E

NLV Municipal Court Department 1

(NO ENDORSEMENT)

 

NLV Municipal Court Department 2

  1. Jason Gunnell
  2. Courtney Ketter (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=7N9jZZYX0pI

 

NLV City Council Ward 1

  1. Isaac E. Barron (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=7eMxKoVswaA&t=2208s

 

NLV City Council Ward 3

  1. Mario Mitchell (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=uI2pCq0ks-I

 

Monday, April 4, 2022

 

Las Vegas City Councilman Ward 2

  1. Alan Bigelow (ENDORSED)
  2. Victoria Seaman

https://www.youtube.com/watch?v=sHcaPaGPlJ4

 

Investigative Reporting:

https://www.youtube.com/watch?v=ZF8uh_77Lt8&t=9s

Las Vegas City Councilman Ward 4

  1. Brenda Flank
  2. Robert Plummer (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=jRlZanrkRsM&t=539s

 

Las Vegas City Councilman Ward 6

  1. Paul I. Casey
  2. David Dillie
  3. Ray Spencer (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=aZ10STUZ6eE

 

LV Municipal Court Judge Dept. 6

(NO ENDORSEMENT)

 

Monday, April 4, 20222

 

Nevada Board of Regents District 8

  1. Aaron Manfredi (ENDORSED)

https://rumble.com/v10havs-nevada-board-of-regent-dist-8-veterans-in-politics-endorsement-interviews-a.html

US Congress District 4

  1. Sam Peters (ENDORSED)

https://rumble.com/v10hasq-us-congress-nevadas-district-4-veterans-in-politics-endorsement-interviews-.html

 

Appeals Court Department 1

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada State Controller

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada State Treasurer

  1. Michele Fiore (ENDORSED)

https://rumble.com/v10hav8-nevada-state-treasurer-veterans-in-politics-endorsement-interviews-michele-.html

 

Sunday, April 10, 2022

 

Justice of the Peace Department 6

(NO ENDORSEMENT)

Justice of the Peace Department 7

  1. Max Berkley
  2. Amy Wilson (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=Gas5qhhF7QA

 

Justice of the Peace Department 9

  1. Danielle “Pieper” Chio (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=IHmmjFC-aKY

 

Justice of the Peace Department 10

  1. Mark Karris

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=shw4jL_kbEw

 

Justice of the Peace Department 13

  1. Suzan Baucum (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=M7EWAUYbi4w

 

Justice of the Peace Department 16

  1. Agnes Montebon Botelho (ENDORSED)

https://rumble.com/v131hun-justice-of-the-peace-department-16-agnes-montebon-botelho-endorsedby-vetera.html

 

Monday, April 11, 2022

 

US Congress District 1

  1. Jane Adams
  2. Ken Cavanaugh
  3. Comiesha “Monica” Lenoir
  4. Cynthia Dianne Steel

(NO ENDORSEMENT)

https://rumble.com/v11nwqr-us-congress-nevada-district-1-steel-cavanaugh-lenoir-adams-veterans-in-poli.html

 

US Congress District 3

  1. Clark Bossert
  2. Randel “Randy” Hynes
  3. Noah V. Malgeri (ENDORSED)
  4. Robert Bruce Morris

https://www.youtube.com/watch?v=dXy5GcQjNCk&t=2s

 

Nevada State Senate District 2

  1. David Gomez (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=XeZ7BPG-GRo

 

 

Tuesday, April 12, 2022

 

Nevada State Senate District 8

  1. John “Johnny” Schmitz
  2. Mark Shaffer

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=UYPL1Nnm_lw

 

Nevada State Senate District 9

(NO ENDORSEMENT)

Nevada State Senate District 10

(NO ENDORSEMENT)

Nevada State Senate District 12

(NO ENDORSEMENT)

Nevada State Senate District 20

(NO ENDORSEMENT)

Nevada State Senate District 21

  1. Jacqueline Alvidrez

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=WkQQLP4xwRA

 

Tuesday, April 12, 202222

 

Clark County Public Administrator

  1. Patrick Casale (ENDORSED)
  2. Rita Page Reid
  3. Rob Telles

https://rumble.com/v12xo37-clark-county-public-administrator-casale-reid-telles-patrick-casale-endorse.html

 

University Regent District 6

(NO ENDORSEMENT)

University Regent District 7

(NO ENDORSEMENT)

University Regent District 13

  1. Stephanie Goodman

(NO ENDORSEMENT)

https://rumble.com/v12xo4l-university-regent-district-13-stephanie-goodman-no-endorsement.html

University Regent District 11

(NO ENDORSEMENT)

 

Friday, April 15, 2022

 

Clark County School Board Trustee District D

(NO ENDORSEMENT)

 

Clark County School Board Trustee District F

  1. Jay “Coach” Calhoun (ENDORSED)
  2. David Coram
  3. Danielle Ford
  4. Erica “Mama Neely” Neely
  5. Liam MacCaul

https://www.youtube.com/watch?v=TFHtSWDIWzI

 

Clark County School Board Trustee District G

  1. Kenneth “KC” Freels (ENDORSED)
  2. Adam A. Larosa
  3. Charles R. “Chuck” Summers

https://www.youtube.com/watch?v=tddjm2cb7LI

 

Nevada Assembly District 1

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 2

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 3

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 4

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 5

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 6

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 7

  1. Anthony “Tony” Palmer

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=06p6ouw4sOk

 

Saturday, April 16, 2022

 

Clark County Sheriff

  1. Stan Hyt

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=GGSiKtKuwqM

 

Nevada Assembly District 8

  1. Claudia Maria Kintigh (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=0wEMnX9vWqU

Nevada Assembly District 9

  1. John Gonzalez (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=UVb2f3F2A1M

 

Nevada Assembly District 10

(NO ENDORSEMENT)

Nevada Assembly District 11

  1. Bernadine Fernandez

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=rZAg7s8DY8w

 

Nevada Assembly District 12

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 13

  1. Vem Miller (ENDORSED)
  2. Will Rucker

https://www.youtube.com/watch?v=357XFKLDXG0

 

Nevada Assembly District 14

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 15

(NO ENDORSEMENT)

 

Nevada Assembly District 16

  1. Benjamin Donlon (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=C0BzbP8ElYQ

 

Nevada Assembly District 17

(NO ENDORSEMENT)

Nevada Assembly District 18

(NO ENDORSEMENT)

Nevada Assembly District 19

(NO ENDORSEMENT)

 

Monday, April 18, 2022

Clark County Commissioner District E

(NO ENDORSEMENT)

Clark County Commissioner District F

  1. Mike Campion
  2. Drew Johnson (ENDORSED)
  3. Jenna Waltho

https://rumble.com/v12z1mt-clark-county-commissioner-district-f-campion-johnson-waltho-johnson-endorse.html

 

Clark County Commissioner District G

  1. Billy Mitchell (ENDORSED)

https://rumble.com/v12xvgh-clark-county-commissioner-district-g-billy-mitchell-endorsed-by-veterans-in.html

 

Clark County District Attorney

  1. Timothy Treffinger (ENDORSED)
  2. Steve Wolfson

https://rumble.com/v131hyt-clark-county-district-attorney-treffinger-wolfson-treffinger-endorsed-by-ve.html

 

Tuesday, April 19, 2022

 

Clark County Assessor

  1. Briana Johnson (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=y-nbLzgKVuc

 

Clark County Clerk

  1. Lynn Marie Goya (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=kZD35lUGygE

Clark County Treasurer

  1. Kevin L. Child (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=ONRFuXV7u94

 

Clark County Recorder

  1. Hunter Cain (ENDORSED)
  2. John Evans
  3. Debbie Conway

https://www.youtube.com/watch?v=wCXaA5OSDeA

Nevada Assembly District 20

  1. Trish Marsh
  2. Josiah Larow

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=AEMUrqffkDw

 

Nevada Assembly District 21

  1. Jon S. Petrick
  2. Rachel Agatep Puaina
  3. Ron Q. Quilang

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=QKCmwZgBZ4g

Nevada Assembly District 22

(NO ENDORSEMENT)

Nevada Assembly District 23

  1. Denise E. Ashurst
  2. Dan Lier (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=rqz-AIs-1RU

 

Nevada Assembly District 28

  1. Reuben D’Silva (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=Dz6NwmgX-es

 

Thursday, April 21, 2022 (Final Day)

 

Nevada Assembly District 29

  1. Joe Dalia (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=W9EtPzK1Rfo

 

Nevada Assembly District 34

  1. Stacy Butler
  2. Mary Lim (ENDORSED)

https://www.youtube.com/watch?v=wIAkPDzcMxM

 

Nevada Assembly District 35

  1. Julie Connors

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=bqtFR2Bx8N8

Nevada Assembly District 37

  1. Marc Tedoff

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=Jj0Zpe4xjVE

Nevada Assembly District 41

(NO ENDORSEMENT)

Nevada Assembly District 42

  1. Katrin “Mrs. Fix it” Ivanoff
  2. Edward “Eddie” Facey

(NO ENDORSEMENT)

https://www.youtube.com/watch?v=SmqKmqAOlOo

 

Today Veterans In Politics Northern Nevada Chapter has completed their Endorsements of Candidates. The endorsed Candidates are as follows:
Today’s winners:
AD24- Dorzell King
AD25- Sam Kumar
AD26- Bret Delaire
AD27- Carmen Ortiz
AD30- Ricci Rodriguez Elkins
AD39- Blayne Osborne
AD40-Shannon McDaniel
SD13- Matthew Buehler
SD17- Jim Wheeler

 

Sincerely;

Steve Sanson

VIPI President

702 283 8088

end

District Court Judge Department 1

Bita “Marie” Yeager

Start Time for the video: 2:25min

District Court Judge Department 2

Richard Frank Scotti (ENDORSED)

Start Time for the video: 16:12min

District Court Judge Department 3

Monica Trujillo

Start Time for the video: 25:40min

District Court Judge Department 4

Nadia Krall

Start Time for the video: 34:09min

 

District Court Judge Department 5

Terry Coffin

Start Time for the video: 45:00min

District Court Judge Department 6

Jacqueline Bluth

Start Time for the video: 51:20min

District Court Judge Department 8

Trevor Atkin

Start Time for the video: 1:02:27min

District Court Judge Department 17

Michael Villani

Start Time for the video: 1:05:25min

District Court Judge Department 18

Mary Kay Holthus

Start Time for the video: 1:12:56min

District Court Judge Department 19

William “Bill” Kephart (ENDORSED)

Start Time for the video: 1:19:15min

District Court Judge Department 20

Dawn Alysa Hooker

Start Time for the video: 1:30:27min

District Court Judge Department 21

Jacob Reynolds

Start Time for the video: 1:47:59min

District Court Judge Department 22

Susan Holland Johnson

Start Time for the video: 1:56:10min

District Court Judge Department 23

Karl W. Armstrong

Start Time for the video: 2:06:30min

District Court Judge Department 24

Dan Gilliam

Start Time for the video: 2:10:40min

District Court Judge Department 29

David M. Jones

Start Time for the video: 2:27:11min

District Court Judge Department 31

Joanna Kishner

Start Time for the video: 2:35:48min

District Court Judge Department 32

Christy Craig

Start Time for the video: 2:44:34min

 

Veterans In Politics International Judicial Round Table Family Justice Appellate and Supreme Courts

District Court Family Division, Justice of the Peace, Supreme and Appellate Courts 2020

https://veteransinpolitics.org/2020/09/veterans-in-politics-international-judicial-round-table-family-justice-appellate-and-supreme-court/

 

Veterans In Politics International (VIPI) conducted its Judicial Round Table for “recommendations” on Wednesday, September 16th “Live-stream Facebook page: Judicial Court Watchdog group Veterans In Politics Foundation and we provided the following recommendations below. Please click on the following video https://www.youtube.com/watch?v=_mH7tue8bss&t=35s and view how our organization arrived at each recommendation. The times for each judicial candidate’s start-times are located below.

Veterans In Politics International Recommendations:

 

District Court Judge Family Division Department E

Charles “Chuck” J Hoskin

Start Time for the video: 2:53min

 

District Court Judge Family Division Department G

Rhonda K. Forsberg

Start Time for the video: 14:50min

 

District Court Judge Family Division Department I

Michelle O. Tobler

Start Time for the video: 25:40

 

District Court Judge Family Division Department J

Dedree “Dee” Butler

Start Time for the video: 30:00

 

District Court Judge Family Division Department M

Lynn Hughes

Start Time for the video: 39:30

 

District Court Judge Family Division Department U

Dawn Throne

Start Time for the video: 48:50

 

District Court Judge Family Division Department P

Sara Dayani

Start Time for the video: 1:05:06

 

District Court Judge Family Division Department T

Nadin Cutter

Start Time for the video: 1:18:52

 

District Court Judge Family Division Department W

Stacy Michelle Rocheleau

Start Time for the video: 1:32:21

 

District Court Judge Family Division Department X

Heidi Almase

Start Time for the video: 1:41:59

 

District Court Judge Family Division Department Z

Romeo Perez

Start Time for the video: 1:55:12

 

Justice of the Peace, Las Vegas TWNSH Department 12

Diana L. Sullivan

Start Time for the video: 2:05:03

 

Justice of the Peace, North Las Vegas TWNSH Department 3

Belinda T. “BTH” Harris

Start Time for the video: 2:09:05

 

Supreme Court Justice, Seat D

Ozzie Fumo

Start Time for the video: 2:20:00

 

Nevada Appellate Court

Susan Bush

Start Time for the video: 2:33:47

Veterans In Politics International Non-judicial Endorsed and Recommended Candidates:

General Election

NEVADA STATE SUPREME COURT SEAT D

Ozzie Fumo Recommended

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=laZCyJy9LSY&t=7s

STATE SENATE DISTRICT 11,

Joshua Dowden ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=IKzN3PV18d0&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 2,

Radhika Kunnel Recommended

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=mTFDtLKVHC4&t=14s

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 5,

Mack Miller ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=hsUODEYvWkI&t=211s

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 6,

Katie Duncan Recommended

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=azg3JPQWKN0

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 7,

Anthony “Tony” Palmer ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=uUHjc7pY1x8&t=7s

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 8,

Edward “Eddie” Facey ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=T5cJFg2OpvI&t=1901s

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 41,

Dr. Erika Smith ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=5cSE5xvkPc4

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT A,

Michael Thomas ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=sOTEAKif17I&feature=youtu.be

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT C,

Stavros Anthony Las Vegas City Councilman ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=A7YB_QkfQhs&t=643s

REGENT, STATE UNIVERSITY DISTRICT 3,

Swadeep Nigam Recommended

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=cbMckdvmLZo

REGENT, STATE UNIVERSITY DISTRICT 5,

Dr. Nick “Doc” Spirtos ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=yDOezmM-L7g&t=59s

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION DISTRICT 3,

Felicia Ortiz Member ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=JDr_U_alYb0&feature=youtu.be

TRUSTEE, CLARK COUNTY SCHOOL DISTRICT A,

Lisa Guzman Recommended

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=5wxm59RhKB8&t=1557s

TRUSTEE, CLARK COUNTY SCHOOL DISTRICT B,

Katie Williams ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=d9B-HyaFHa0&t=1250s

 

 

 

 

END: 2020 General Election

 

Veterans In Politics International Endorsements and Recommendations for the Supreme Court and Civil/Criminal Judicial Candidates 2020 ELECTIONS https://www.facebook.com/steve.sanson.3/videos/10222616378060156/

Nevada Supreme Court, Seat B

Pickering Mary Kristina ENDORSED

Nevada Supreme Court, Seat D

Nelson Erven Tebbs RECOMMENDED 

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 2

Scotti, Richard ENDORSED 

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 3
Trujillo, Monica RECOMMENDED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 4

Krall, Nadia RECOMMENDED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 5

Coffing, Terry RECOMMENDED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 15

Breeden, Adam ENDORSED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 19

Kephart, William “Bill” ENDORSED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 21

Reynolds, Jacob RECOMMENDED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 23

Armstrong, Karl W. RECOMMENDED 

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 24

Vadala, Joe RECOMMENDED

DISTRICT COURT JUDGE, DEPARTMENT 28

Israel, Ron RECOMMENDED

LIVE Square table Primary Election discussion on the Clark County Family Court Judicial Candidates – Veterans In Politics International

https://www.youtube.com/watch?v=VcATrFHiNEw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR36dalCwjvWfaNM8cV9EOyTmupbu6L4FcCblnOrBkTBWE16ZhNkRQDx-2g

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT A
VOY, WILLIAM OAKS Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT I
CHEVALIER, YVETTE Endorsement

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT J
MACDONALD, JOHN SCOTT Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT M
HUGHES, LYNN NEVILLE Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT P
PAGE, FRED C Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT S
SZYC, LISA MARIE Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT T
CUTTER, NADIN J Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT U
THRONE, DAWN RENEE Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT V
FLEEMAN, JACK WESLEY Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT Y
CHARTER, STEPHANIE ANNE Recommendation

DISTRICT COURT JUDGE, FAMILY DIV DEPARTMENT Z
PEREZ, ROMEO RUIZ Recommendation

Recorded Videos of: Non-Judicial Endorsement Interviews hosted by Veterans In Politics International

Veterans In Politics International Endorsed Candidates:

Saturday, April 4, 2020

REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 1,

Josh Elliot

Citlaly Labrios-Elias ENDORSED

Joseph Maridon

Robert Van Strawder Jr.

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=YVfI4Y2GYzw&feature=youtu.be

REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 3,

NO ENDORSEMENT

Ed S. Bridges II

Brian Nadell

Corwin “Cory” Newberry

Dr. Dennis Sullivan

Tiffany Ann Watson

Victor R. Willert

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=bKxyG28Ad0o&feature=youtu.be

STATE SENATE DISTRICT 4,

NO ENDORSEMENT

Esper M. Hickman

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=PrmYhSVuoG0&feature=youtu.be

Sunday, April 5, 2020

STATE SENATE DISTRICT 11,

Joshua Dowden ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=IKzN3PV18d0&feature=youtu.be

STATE SENATE, DISTRICT 18,

Ronald “Ron” Bilodeau ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=-tePdPAPyHE&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 2,

Jim Small ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=kcLJs_NyibA&feature=youtu.be

Monday, April 6, 2020

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 5,

Mack Miller ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=GS5gOjJH6FE&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 6,

Geraldine Lewis ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=5GA2zsNswIA&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 7,

Anthony “Tony” Palmer ENDORSED

John Stephens III

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=8XIeC5vEnhs&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 8,

Edward “Eddie” Facey ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=o16zsdflfLY&feature=youtu.be

Tuesday, April 7, 2020

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 12,

NO ENDORSEMENT

John Cardiff Gerhardt

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=O3zU9B3Xnw8&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 14,

NO ENDORSEMENT

James Fennell II

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=uj1_agjRliw&feature=youtu.be

Wednesday, April 8, 2020

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 16,

Joseph Sacco ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=PRcJ7fjePx8&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 17,

NO ENDORSEMENT

Jack Polcyn

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=SDxK9ricOh0&feature=youtu.be

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 20,

Michael McAuliffe ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=OWLS_9cJiZQ&feature=youtu.be

Thursday, April 9, 2020

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 21,

David Bagley ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=_fd52XRPqB0&feature=youtu.be

Friday, April 10, 2020

STATE ASSEMBLY, DISTRICT 41,

Dr. Erika Smith ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=bUQtampwVck&feature=youtu.be

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT A,

Michael Thomas ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=sOTEAKif17I&feature=youtu.be

Saturday, April 11, 2020

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT C,

Stavros Anthony Las Vegas City Councilman ENDORSED

Hunter Cain

Gary Hosea

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=TdzidbMslow&feature=youtu.be

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT D,

NO ENDORSEMENT

Isaac Barron North Las Vegas City Councilman

David L. Washington Retired Las Vegas Fire Chief

Stanley L. Washington

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=L3HwQrivCXc&feature=youtu.be

REGENT, STATE UNIVERSITY DISTRICT 3,

Swadeep Nigam

Stephen Hayward Silberkraus ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=V4IpVtYVcDY&feature=youtu.be

Monday, April 13, 2020

REGENT, STATE UNIVERSITY DISTRICT 5,

Patrick Boylan

Kevin L. Child

Dr. Nick “Doc” Spirtos ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=d12VgGmXlfk&feature=youtu.be

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION DISTRICT 3,

Felicia Ortiz Member ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=JDr_U_alYb0&feature=youtu.be

TRUSTEE, CLARK COUNTY SCHOOL DISTRICT A,

Kari Deike ENDORSED

Anand K. Nair

Mike Rowe

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=9ywQFMKYgUQ&feature=youtu.be

TRUSTEE, CLARK COUNTY SCHOOL DISTRICT B,

Cortland Hill

Chris E. Shank

Jack Stanley

Katie Williams ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=Tl03xEH-P5g&feature=youtu.be

Tuesday, April 14, 2020

TRUSTEE, CLARK COUNTY SCHOOL DISTRICT C,

Antonio Bowen ENDORSED

Walter Jones III

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=sHZXaIVCA2I&feature=youtu.be

TRUSTEE, CLARK COUNTY SCHOOL DISTRICT E,

Elysa Arroyo

Christopher Craig ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=cNmRh5laDRs&feature=youtu.be

U.S. House of Representatives, District 4,

Rosalie Bingham

Leo Blundo

George J. Brucato

Jonathan Royce Esteban

Gregory Kempton

Sam Peters ENDORSED

Click onto the link to view video: https://www.youtube.com/watch?v=d5o0vt1rENQ&feature=youtu.be

Northern Nevada Chapter Veterans In Politics Endorsements:

Nevada 2nd Judicial District Court Family Division
Greg Shannon.
Bridget Robb Peck
Elliott A. Sattler

Seat B of the Nevada Supreme Court
Kristina Pickering

Washoe School Board District D
Stan Berk

Washoe School Board District E
Angie Taylor

Washoe School Board District G
Craig Wesner

Nevada Assembly District 25
Jill Tolles

Nevada Assembly District 26
Lisa Krasner

Nevada Assembly District 27
Barb Hawn

Nevada Assembly District 30
Randy Hoff

Nevada Assembly District 31
David Espinosa

Nevada Senate District 15
Heidi S. Gansert

 

Through a stringent election process, Veterans In Politics, International, Inc. openly interviews political candidates. VIPI panelists then deliberate in closed voting sessions, and vote to select which candidate(s) to endorse. VIPI endorsement panels are made up of VIPI members as well as invited guests from all walks of life including but not limited to; former and/or sitting judges, attorneys, political activists from all political backgrounds, former and/or current elected representatives, lay-people, veterans and non-veterans alike. The VIPI endorsement panels are politically varied and unbiased, random, and different for each interview session.

 

Chosen candidates have then publicly presented the VIPI endorsement, and subsequently promoted by VIPI membership.

 

These procedures are followed to obtain people of the highest quality of character for our elected seats. By these means, we expect to fulfill the VIPI mission statement.

 

Below are links to all our past and present interview schedules, endorsement announcements, pictures, and videos.

 

Click on the appropriate link to find the interview/endorsement you are interested in.

 

 

 

2012 Endorsement Process

 

2014 Endorsement Process

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email